Kobieta, która zdecydowała się umrzeć: Wyzwania i wybory na krańcach medycyny

Ronald Munson napisał trzy powieści, a jego talent literacki zabłysnął w filmie Kobieta, która zdecydowała się umrzeć . Jest to zbiór 10 opowiadań o dramacie ludzkim, który otacza bolesne decyzje, przed którymi stają prawdziwi pacjenci i członkowie ich rodzin. Ludzie, którzy są zmuszeni stawić czoła tym etycznie naładowanym decyzjom, ożywają, w przeciwieństwie do scenariuszy drewnianych przypadków, które są charakterystyczne dla literatury medycznej. Munson żywo opisuje swoje postacie i ustawienia, w których je spotyka. W niektórych opowieściach w wyobraźni wnika w myśli i percepcje postaci; we wszystkich opowiadaniach dialog jest umiejętnie wykonany, nadając tym opowieściom opowiadania. Munson zauważa w prologu książki, że jego historie przypadków mają czytać jak fikcja , i robią to. Te fascynujące historie przedstawiają zagadnienia etyczne, które obejmują decyzję młodej kobiety o odmowie leczenia ostatniej nocy; rodzicom, którzy mają do czynienia z oddaniem narządów ich córki, która właśnie doznała traumatycznego uszkodzenia mózgu; do studenta, który cierpi na psychotyczną przerwę, co prowadzi do jej przymusowego zaangażowania w szpital psychiatryczny; człowiekowi, który ucieka pod przykrywką nieprzydatności od potrzeby oddania części wątroby swojemu pasierbowi, który umiera z powodu niewydolności wątroby po przedawkowaniu acetaminofenu. Po każdej bogatej moralnie historii następuje krótka analiza problemów etycznych, które podnosi. Oczywiście w etyce potrzebne są analizy abstrakcyjne, a także historie, ale zestawienie tych dwóch w tej książce nie jest w pełni satysfakcjonujące. Ponieważ jest on znakomitym gawędziarzem, dyskusje Munsona dotyczące zasad, istotnych faktów medycznych i społecznych oraz uzasadnionych argumentów wypadają płasko w porównaniu z poprzednimi narracjami.
Czy istnieje lepszy sposób. Próby splotu narracji i analizy etycznej mogą nie udać się w obu gatunkach. Zestawienie opowiadań i analizy etycznej Munsona umniejsza estetykę książki, ale czytelnicy różnicy mogą poczuć między dwiema częściami każdego rozdziału nie tylko estetykę. Niektóre dyskusje etyczne wydają się uproszczone, zwłaszcza w przeciwieństwie do niuansów charakteru i zachowania w opowiadaniach. Co więcej, Munson odgrywa rolę konsultanta ds. Etyki w kilku z tych opowiadań, ujawniając swoje stanowisko jako część narracji i nie ma potrzeby oddzielnego komentarza etycznego w tych rozdziałach. Ogólnie rzecz biorąc, włączenie analizy etycznej przez Munsona zwiększa wartość edukacyjną książki.
Jedna z najciekawszych historii w tej książce dotyczy skazanego mordercy, który potrzebuje przeszczepu serca. Munson, działający jako konsultant ds. Etyki, wyjaśnia swoją rekomendację dla sprawy pracownikowi socjalnemu w ośrodku transplantacyjnym: Mówię ci, jak się czuję. . . . Na spotkaniu powiedziałem, co uważałem za słuszne. W erze, w której wychodząc z twojego jelita jest wychwalana, ta historia przekazuje ważną wiadomość.
Wszyscy klinicyści mogą odnieść korzyści z czytania tej książki. Powinien być szczególnie cenny dla studentów medycyny i pielęgniarek oraz klinicznych stażystów. Historie angażują się i oferują jedzenie do przemyślenia; dyskusje etyczne dostarczają użytecznych wskazówek w etycznym rozumowaniu Kobieta, która zdecydowała się umrzeć, odzwierciedla narracyjną etykę lekarską w najlepszym wydaniu, dzięki czemu książka ta jest idealnym materiałem na seminaria.
Franklin G. Miller, Ph.D.
National Institutes of Health, Bethesda, MD 20892
Gov
Finansowanie i ujawnianie informacji
Wyrażone opinie są poglądami autora i niekoniecznie odzwierciedlają politykę Narodowego Instytutu Zdrowia, Publicznej Służby Zdrowia lub amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej.
[przypisy: elicea opinie, oeparol hydrosense, maść emla ]

Powiązane tematy z artykułem: elicea opinie maść emla oeparol hydrosense